A Szügyi Csupakaland Óvoda és Bölcsődét három település önkormányzata – Csesztve, Nógrádmarcal és Szügy – tartja fenn. A szügyi óvoda 1977. április 4-e óta működik a jelenlegi, szép, korszerűen felszerelt 50 férőhelyes óvodaépületben. A Nógrádmarcali óvoda tagintézményként működik. A Csesztvei gyermekek a szügyi központi intézményben részesülnek óvodai nevelésben.
Nevelőmunkánkat a Helyi Óvodai Programunk alapján végezzük. Óvodai programunk a környezet megismertetésére és védelmére épül. Feladatunk a gyermek érzelmi beállítódására építve a közvetlen természeti és társadalmi környezet értékeinek megismertetése és megszerettetése. Ez a program a biztosítéka annak, hogy az óvodából kilépő valamennyi kisgyermek az itt eltöltött évek alatt megbízható ismereteket szerezzen az őt körülvevő világról, felkészülhessen az iskolai életre.
Az ismeretközlésnek, a szokások kialakításának legfontosabb eszköze a játék. A játékban rejlő fejlesztő és nevelő hatás lehetőségeivel új erkölcsi értékek, normák, testi, nyelvi képességek birtokába jutnak a gyermekek. Szeretetteljes, érzelmi biztonságot nyújtó légkörben, a családdal szorosan együttműködve, a családi nevelésre építve, az életkori sajátosságokat, az egyéni fejlődési ütemet figyelembe véve segítjük elő a gyermeki személyiség fejlődését, kibontakoztatását, kiegészítve a környezettel való együttélésre neveléssel. Kötetlen formában tartjuk foglalkozásainkat, melyeken énekelhetnek, verselhetnek, sok-sok mesét hallgathatnak és játszhatnak el. Testileg erősödnek, ügyesedik a mozgásuk, fejlődnek matematikai képességeik, logikai gondolkodásuk. Környezetükkel jobban megismerkedhetnek (állatokkal, növényekkel, közlekedéssel, évszakok változásaival). Különböző ábrázolási technikák segítségével fejlődik kézügyességük, szépérzékük és önkifejező készségük.
A tanulás jellege az óvodában folyamatos, az egész óvodai életet átszövő, játékba integrált tevékenység. A gyermek egész nap érzékel, észlel, ismereteket szerez, ezeket elmélyíti, gyakorolja, újabb és újabb felfedezéseket tesz, azaz tanul. Nemzetiségi óvodaként fontos feladatunknak tekintjük a szlovák nyelvi kultúra megismerését, melyet a szlovák népi-, és gyermekirodalmi alkotások segítségével valósítunk meg.
Az óvoda családias jellegét mutatja, hogy sok testvér, rokon, szomszéd, barát járhat egy csoportba.
Munkánk során a szülőkkel nevelőpartneri kapcsolatra törekszünk. Kapcsolattartási formáink az egyénnek leginkább megfelelő nevelési módszerek összehangolását szolgálják.
Óvodánk tárgyi felszereltsége az eszközfejlesztési tervnek megfelelően folyamatosan bővült.
Csoportszobáink tágasak, világosak, a kreatív óvónőknek köszönhetően esztétikusak. Arra törekszünk, hogy minél otthonosabb, barátságosabb, élményekben gazdagabb óvodai légkört alakítsunk ki, ahová a szülők szívesen hozzák a gyermekeiket, és ahol ők jól érzik magukat.
Gyakran szervezünk zenés, verses gyermek előadásokat, kirándulásokat. Rendszeresen utazunk autóbusszal, vonattal a közeli város gyermekek számára rendezett programjaira.
- Az intézmény Szügyben reggel 7 órától délután 5 óráig három óvodai csoportban, Nógrádmarcalban 8 órától 15 óráig fogadja a gyermekeket egy gyermekcsoportban.
- Logopédiai és fejlesztő foglalkozásokon szakember segítségével zárkózhatnak fel azok a gyermekek, akiknek erre szükségük van.
- A gyermekeink egészséges fejlődését rendszeresen ellenőrzi a háziorvos, fogorvos, védőnő.
- Óvodánk rendszeresen fogad főiskolai hallgatókat, ezáltal gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek a leendő óvodapedagógusok.
Természetes mindannyiunk számára a folyamatos önképzés. A nevelőtestület azonos célokért azonos elvek alapján, változatos módszerekkel dolgozik, szakképzett dajkák segítségével.